Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo pracy » Stosunek pracy » Umowa o pracę

Prawo pracy - Stosunek pracy - Umowa o pracę

2006-09-14

Podstawy rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika

Pytanie

Zwolniłam sie z pracy w trybie art 30 par
par.1 pkt 3 kodeksu pracy (rozwiązanie umowy o prace bez wypowiedzenia),z uzasadnieniem ze nadarzyła mi się okazja lepszej pracy
lepiej płatnej blizej miejsca zamieszkania,do której mogę codziennie dojeżdzać a wczesniej nie miałam takiej możliwosci z uwagi na odległość.
Poprzedni pracodawca złożył pozew w sądzie
w trybie art.61 o odszkodowanie w wysokosci trzymiesięcznego wynagrodzenia. Prosze o poradę jakie mam szanse na wygranie tej sprawy, co w tej sytuacji powinnam zrobić.

Odpowiedź

Pracownikowi przysługuje prawo do rozwiązania z pracodawcą umowy o pracę bez wypowiedzenie tylko w dwóch przypadkach określonych w Kodeksie pracy.
Pierwszym z nich jest sytuacja, gdy zostało wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniósł go, w terminie wskazanym przez lekarza, do innej pracy – odpowiedniej ze względu na kwalifikacje i stan zdrowia.
Drugi przypadek, to sytuacja, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. W tym przypadku pracownikowi dodatkowo przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a w przypadku umowy na czas kreślony – za okres 2 tygodni. Ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków może być przykładowo niewypłacanie wynagrodzenia, naruszanie przepisów bhp w stosunku do pracownika, nieprzestrzeganie przepisów o czasie pracy itp.
Podkreślić należy, że naruszenie to musi mieć charakter ciężki. Za takie nie można np. uznać jednorazowego, krótkotrwałego opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia.
W przypadku zajścia jednej z wymienionych przyczyn pracownik powinien złożyć pracodawcy na piśmie oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, ze wskazaniem przyczyny.
W świetle powyższego wskazana w pytaniu przyczyna (lepsza oferta od innego pracodawcy) nie może być uznana za uzasadniającą rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Niezależnie od tego czy istniały przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika – jego oświadczenie będzie zawsze skuteczne. Spowoduje zatem natychmiastowe rozwiązanie stosunku pracy – z datą złożenia tego oświadczenia pracodawcy.
Jednakże w przypadku nieuzasadnionego rozwiązania stosunku pracy w sposób opisany powyżej, pracodawca będzie mógł domagać się od pracownika odszkodowania w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia, a w przypadku umowy na czas określony –za okres 2 tygodni.

Słowa kluczowe

rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia · obowiązki pracodawcy ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120