Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo pracy » Stosunek pracy » Umowa o pracę

Prawo pracy - Stosunek pracy - Umowa o pracę

2006-09-12

Umowa o pracę a umowa zlecenia

Pytanie

Proszę o wykazanie różnic wynikających w świadczeniu pracy na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenia; jak te umowy mają się do: stażu emerytalnego i rentowego, prawa do urlopu - wymiaru/ilości dni/,sposobu świadczenia pracy i inne ważne różnice.

Odpowiedź

Umowa o pracę oraz umowa zlecenia w większości przypadków są do siebie bardzo zbliżone i mają wiele cech wspólnych. Można zatem w tym miejscu pominąć ich szczegółową analizę prawną. W istocie w praktyce częstokroć będzie decydowała wola stron danego stosunku prawnego – zatem to strony umowy zdecydują jaki charakter, jaką nazwę, nadadzą umowie.
Choć jedną z zasad prawa pracy jest przepis art. 22 § 2 Kodeksu pracy, z którego wynika, że bez względu na nazwę umowy dany stosunek prawny należy traktować jako stosunek pracy jeżeli nosi on jego cechy to podkreślić należy również to, że przy ocenie jaki charakter ma dana umowa bierze się w pierwszej kolejności wspólny zamiar stron – w szczególności to jaką nazwę zdecydowały się nadać łączącej je umowie. Oczywiście każdorazowo pamiętaj należy o tym, iz często pracownik jako słabsza strona tego stosunku będzie miał mniejszy wpływ na jego treść.
Z powyższego założenia od pewnego czasu wychodzą również sądy pracy, zarysowuje się zatem praktyka przy badaniu charakteru danej umowy – brania w pierwszej kolejności pod uwagę nazwy jaką strony jej nadały. W dalszej kolejności, jeżeli zostanie stwierdzone, że treść umowy wyraźnie odbiega od nadanej jej nazwy – dopiero to daje podstawę do ustalenia, że strony w istocie łączył stosunek pracy a nie np. umowa zlecenia.

Co do konsekwencji wiążących sie z zawarciem jednej bądź drugiej z wymienionych umów. Jeżeli chodzi o kwestie związane z ubezpieczeniami społecznymi to osoby wykonujące pracę na podstawie umów zlecenia podlegają obow3iązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu oraz wypadkowemu. Zatem okres wykonywania pracy na tej podstawie jest również wliczany do stażu emerytalnego. jeżeli natomiast chodzi o ubezpieczenie chorobowe to zleceniobiorcy podlegają mu dobrowolnie.

Natomiast zachodzą juz znaczne różnice jeżeli chodzi o pozostałe kwestie. Osoby świadczące pracę na podstawie umowy o pracę nie mają prawa do urlopów wypoczynkowych, nie stosuje się do nich norm czasu pracy określonych w Kodeksie pracy, zatem nie będą miały np. uprawnienia do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, nie będą też korzystały z ochrony przed zwolnieniem z pracy, nie będą stosowane przepisy o ochronie kobiet w ciąży (urlop macierzyński itp.) – generalnie nie będą miały uprawnień wynikających z Kodeksu pracy.
Oczywiście jak już zostało wcześniej wspomniane zawarcie umowy nazwanej zleceniem nie może prowadzić do obejścia przepisów Kodeksu pracy. Jeżeli np. w jednym zakładzie pracy część pracowników zatrudniona będzie na podstawie umów o pracę a część na podstawie zlecenia, a wszyscy będą świadczyć pracę na tych samych warunkach, to będą podstawy, by takie umowy zostały uznane za umowy o pracę.

Słowa kluczowe

umowa o pracę · zlecenie ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120