Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo pracy » Stosunek pracy » Wypowiedzenie umowy o pracę

Prawo pracy - Stosunek pracy - Wypowiedzenie umowy o pracę

2006-09-21

Mozliwość natychmiastowego rozwiązania stosunku pracy przez prcownika

Pytanie

Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracuję w tej firmie od 4 lat. Otrzymałam propozycję lepszej pracy w innej firmie, do której będę musiała przyjść z dnia na dzień. Niestety mój obecny pracodawca powiedział że nie podpisze mi rozwiązania umowy za porozumieniem stron z dnia na dzień tylko musze złożyć 3-miesięczne wypowiedzenie i dopiero po 3 miesiącach rozwiąże umowę. Ale w nowej pracy nie będą na mnie czekać i w takim przypadku nie przyjmą mnie. Co mam robić? czy mogę nie przyjść do obecnej pracy? czy za takie coś grozi dyscyplinarka? i jakie są tego konsekwencje? Co zrobić żeby móc się zwolnić z pracy z dnia na dzień?

Odpowiedź

W takiej sytuacji, gdy pracodawca nie chce zgodzić się na rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, jedynym w pełni zgodnym z prawem rozwiązaniem będzie złożenie pracodawcy wypowiedzenia. W przypadku, gdy pracuje Pani u tego pracodawcy już od 4 lat okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące, z tym, że upływa on zawsze z końcem miesiąca kalendarzowego. Wobec tego jeżeli złoży Pani wypowiedzenie we wrześniu – trzymiesięczny okres upłynie dopiero z dniem 31 grudnia.
Porzucenie pracy może spowodować, że stosunek pracy zostanie rozwiązany przez pracodawcę bez wypowiedzenia z Pani winy (dyscyplinarnie)- będzie to skutkowało wpisaniem tej przyczyny do świadectwa pracy.
Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, również jak poprzednie niegodne polecenia. Kodeks pracy daje bowiem pracownikowi uprawnienie do rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą bez wypowiedzenia. Jest to możliwe w dwóch przypadkach:
1. gdy zostało wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniósł go we wskazanym terminie na inne stanowisko;
2. gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków wobec pracownika. W przypadku takiego rozwiązania stosunku pracy (gdy było ono uzasadnione) w świadectwie pracy umieszcza się wpis, iż stosunek pracy został rozwiązany za wypowiedzeniem pracodawcy.
Pamiętać jednakże należy o tym, że rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie, jeżeli będzie nieuzasadnione, może spowodować negatywne skutki dla pracownika. Pracodawca może bowiem domagać się przed sądem odszkodowania w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia (tutaj zatem za 3 miesiące). Ponadto spowoduje to, że w świadectwie pracy nie będzie widniał wpis, o którym mowa powyżej. Wobec tego również z tego dokumentu będzie wynikało, że pracownik rozwiązał stosunek pracy w sposób nieuzasadniony.
Nie ma zatem prostego i skutecznego rozwiązania problemu przedstawionego w pytaniu. Najlepszym jest nakłanianie pracodawcy do zgody na rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron.

Słowa kluczowe

rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia · wypowiedzenie umowy o pracę ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120