Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo rodzinne » Pokrewieństwo » Prawo do osobistej styczności z dzieckiem

Prawo rodzinne - Pokrewieństwo - Prawo do osobistej styczności z dzieckiem

2007-01-18

Prawo dziadków do osobistej styczności z wnukiem

Pytanie

Czy babcia ma prawo do widzeń z wnuczką?
Moja córka odmawia mi widzeń z wnuczką, gdyż jest pomiędzy nami konflikt. Z dzieckiem miałam wspaniałe relacje, bardzo je kocham i rozumiem. Nie widziałam wnuczki od kilku miesięcy i bardzo cierpię z tego powodu. Czy mam prawo domagać się widzeń (córka zmieniła mieszkanie i odmawia podania nowego adresu, zięć uzależnia swą decyzję od woli córki).

Odpowiedź

Przepisy Kodeksu rodzinnego, prawo do osobistej styczności z dzieckiem przewidują wprost tylko dla rodziców. Na marginesie należy wskazać, iż prawo to przysługuje niezależnie od tego czy danemu rodzicowi przysługuje władza rodzicielska. Rodzicom pozbawionym władzy rodzicielskiej sąd może tylko dodatkowo zakazać osobistej styczności z dzieckiem, gdy wymaga tego dobro dziecka.
Co do prawa dziadków do osobistej styczności z wnukami - choć nie jest to wyrażone w Kodeksie rodzinnym, to powszechnie przyjmuje się, iż mają oni takie prawo, w szczególności, gdy okoliczności wskazują, iż dla dobra dziecka, powinno ono takie kontakty mieć zapewnione. Taką tezę potwierdził również Sąd Najwyższy.
Oznacza to, że dziadkowie mogą złożyć przeciwko rodzicom dziecka pozew w sądzie rodzinnym, w którym będą domagać się ustalenia sposobu kontaktowania się z wnukiem, np. poprzez określenie dni, godzin tych spotkań.

Słowa kluczowe

osobista styczność z dzieckiem · ustalenie kontaktów zdzieckiem · władza rodzicielska ·

drukuj

Podziękowanie

Szanowni Państwo,
bardzo dziękuję za odpowiedź, potwierdza ona moje przypuszczenia. W najbliższym czasie przystąpię więc do złożenia pozwu (moja kolejna próba omówienia sprawy spełzła na niczym); sądzę, że znajdę odpowiedni wzór na stronach internetowych. Rozumiem, że skoro takie prawo nie jest stricte wyrażone w kodeksie, nie istnieje zatem konkretny przepis, na który można się powołać?
Raz jeszcze dziękuję.
Z poważaniem
Maria Raczkowska