Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo cywilne » Umowy » Umowa przedwstępna

Prawo cywilne - Umowy - Umowa przedwstępna

2007-01-29

Skutki nie wywiązania się z umowy przedwstępnej

Pytanie

Podpisałam umowę warunkową sprzedaży gruntu rolnego. Po odpowiedzi Agencji NIeruchomości Rolnych (że nie korzysta ona z prawa pierwokupu ), pani, która miała to ode mnie kupić rozmyślila się. Teraz chciałabym sprzedać grunt innemu kupcowi ale mam problem z rozwiązaniem umowy warunkowej, ponieważ tamta pani nie chce zjawić się na rozwiązaniu umowy ( jest ona pełnomocnikiem swojej córki mieszkającej za granicą i w jej imieniu podpisywała umowę, teraz twierdzi, ze potrzebuje czasu na otrzymanie kolejnego pełnomocnictwa od córki w celu rozwiązania umowy). W umowie nie ma klauzuli prawa odstąpienia od umowy, jest tylko napisane, ze strony zobowiązuja się zawrzeć umowę przeniesienia własności nieruchomości, niezwłocznie, gdy ANR nie wykona prawa pierwokupu. Czy słowo "niezwłocznie" do niczego nie zobowiązuje tej pani kupującej? Jak rozwiązać ten problem?

Odpowiedź

Przede wszystkim, w sytuacji, gdy umowa przedwstępna (warunkowa) zawarta została w formie aktu notarialnego, ma Pani prawo domagać się obecnie jej wykonania od drugiej strony. Jeżeli nie chce ona dobrowolnie zawrzeć umowy przyrzeczonej, ma Pani prawo skierować powództwo do sądu o nakazanie jej zawarcia tej umowy. Wyrok sądu zastępuje jej oświadczenie i stanowi podstawę do dokonania wpisu w księdze wieczystej (przeniesienia własności) - daje również podstawę domagania się zapłaty ustalonej w umowie ceny.
Jeżeli nie skorzysta Pani z tego uprawnienia - może Pani domagać się od drugiej strony odszkodowania w granicach tzw. ujemnego interesu umownego - tzn. w wysokości odpowiadającej kosztom jakie poniosła Pani w związku z tym, że liczyła na zawarcie danej umowy przyrzeczonej - np. koszty sporządzenia aktu notarialnego, różnica w cenie ustalonej w umowie przedwstępnej a ostatecznie uzyskanej po sprzedaży nieruchomości innej osobie.

Co się zaś tyczy odstąpieniua od umowy przedwstępnej. Nie stanowi tu przeszkody fakt, że takie uprawnienie nie zostało zawarte w samej umowie. Stosownie bowiem do ogólnych przepisów o wykonaniu i skutkach niewykonania zobowiązań (art. 491 Kodeksu cywilnego) może Pani obecnie (pisemnie) wyznaczyć drugiej stronie dodatkowy termin do zawarcia umowy przyrzeczonej z zagrożeniem, że w razie jego bezskutecznego upływy będzie miała Pani prawo odstąpić od umowy. Jeżeli druga strona nie przystąpi w tym terminie do wykonania umowy - wówczas kieruje Pani do niej kolejne oświadczenie o odstąpieniu od umowy przedwstępnej.

Słowa kluczowe

umowa przedwstępna · odstąpienie od umowy ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120