Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo cywilne » Umowy » Umowa przewozu

Prawo cywilne - Umowy - Umowa przewozu

2006-08-29

Konsekwencje przejzdu bez ważnego biletu

Pytanie

Czy mandat za przejazd PKP bez ważnego biletu jest ważny gdy go nie podpisałem, ani nie otrzymałem do ręki?

Odpowiedź

Przede wszystkim należy odróżnić mandat, który w przypadku jazdy bez biletu ma prawo wystawić Straż Ochrony Kolei bądź Policja i ukarać nim sparwce grzywną, od opłaty nakładanej przez PKP za jazdę bez ważnego biletu.
Pierwsza z wymienionych środków stanowi karę za wykroczenie polegające na korzystaniu z komunikacji bublicznej bez ważnego biletu. Kwota mandatu nie ma nic wspólnego z opłata za przejazd. Jeżeli to właśnie taki mandat miał Pan na myśli, to miał Pan prawo go nie odebrać ani nie podpisać. Jednakże w takiej sytuacji proszę sie liczyć z tym, że zostanie skierowany do sądu wniosek o Pana ukaranie, co jest w pełni zgodne z obowiązującą procedurą.

Jezeli jednak - pisząc o mandacie - miał Pan w rzeczywistości na myśli opłatę dodatkową nałożoną przez konduktora, to roszczenie PKP o jej zapłatę ma charakter cywilnoprawny. Wynika to z regulaminu przewoźnika, w którym zawarte są przepisy dotyczące opłat w przypadku jazdy bez ważnego biletu. Już zajmując miejsce w pociągu akceptuje Pan taki regulamin i zobowiązuje się do jego przestrzegania. Wobec tego, jeśli nie miał Pan ważnego biletu to zobowiązał się Pan do uiszczenia tzw. opłaty dodatkowej za przejazd bez biletu.
Również w tym przypadku nie ma znaczenia to, że nie odebrał Pan "mandatu". PKP obecnie może skierować odpowiedni pozew do sądu cywilnego o zapłate kwoty,na którą będzie się składał koszt biletu oraz opisana wyżej opłata dodatkowa.

Słowa kluczowe

przejazd bez biletu · mandat · umowa przewozu ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120