Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Pomoc i ubezpieczenia społeczne » Pomoc społeczna » Świadczenia rodzinne

Pomoc i ubezpieczenia społeczne - Pomoc społeczna - Świadczenia rodzinne

2006-08-18

Okres przysługiwania świadczeń w czasie urlopu wychowawczego

Pytanie

Z dniem 1.09.2005 zmieniły się przepisy dotyczące świadczeń rodzinnych, udzielono mi urlopu wychowawczego przed ta datą na 3 lata. Poinformowano mnie że mam prawo do zasiłku wychowawczego tylko przez 24 miesiące. Czytałam że jeśli zasiłek był wypłacany przed 01.09.2005r. to przysługuje mi przez 36 miesięcy. Mam 2 dzieci i aby dostać zasiłek wychowawczy założyłam sprawę o alimenty Czy nie jestem już matką samotnie wychowującą dzieci ponieważ ich ojciec płaci?

Odpowiedź

Przepisy aktualnie obowiązującej ustawy o świadczeniach rodzinnych zarówno obecnie, jak i przed datą 01.09.2005r. przewidywały jedynie 24 miesięczny okres wypłaty dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego. Świadczenie to przysługuje przez okres 36 miesięcy tylko matce lub ojcu, którzy sprawują opiekę nad nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu.
Być może miała Pani do czynienia z poprzednią ustawą z 1994r. o zasiłkach, rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych, ponieważ ona faktycznie uprawniała do pobierania zasiłku wychowawczego przez okres 36 miesięcy przez rodzica samotnie wychowującego dziecko. Ustawa ta utraciła jednak moc z dniem 30.04.2004r. W jej miejsce weszła ustawa z 28.11.2003r. o świadczeniach rodzinnych.
Nowa ustawa nie przewiduje również dla osób przebywających na urlopie wychowawczym zasiłków wychowawczych jak ustawa poprzednia z 1994r. Obecnie w takich okolicznościach przysługuje dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego.
Zatem osoba ubiegająca sie o taki dodatek w pierwszej kolejności musi spełniać warunki do przyznania jej zasiłku rodzinnego – przede wszystkim chodzić będzie o wysokość dochodów na członka rodziny. Od dnia 01.09.2005r. zmieniły się natomiast przepisy dotyczące właśnie warunków jakie należy spełnić, by zasiłek rodzinny otrzymać – być może zatem te przepisy miała Pani na myśli.
W szczególności w art. 7 tej ustawy określono sytuacje kiedy zasiłek ten nie będzie przysługiwał. Jeden z tych warunków jest określony tak nieprecyzyjnie i zawile, że może budzić poważne wątpliwości i niezrozumienie.
Otóż po 01.09.2005r. zasiłek rodzinny nie przysługuje osobie samotnie wychowującej dziecko, która w ogóle nie dochodziła alimentów od rodzica dziecka, chyba że rodzic ten nie żyje, bądź ojciec dziecka jest nieznany. Jeżeli natomiast alimenty zostały zasądzone, to nie wyklucza to automatycznie prawa do zasiłku. Kwota alimentów zostanie jednak wliczona do dochodów przypadających na członka rodziny, od wysokości których uzależnione jest przyznanie zasiłku.
Odpowiadając na ostatnią część pytania – oczywiście, że kobieta, która uzyskuje od byłego męża alimenty na rzecz dziecka jest nadal osobą samotnie wychowująca dziecko. Jednakże uzyskiwanie alimentów może prowadzić do utraty pewnych świadczeń, w szczególności tych uzależnionych od wysokości dochodu na członka rodziny.

Słowa kluczowe

osoba samotnie wychowująca dziecko · zasiłek rodzinny · urlop wychowawczy · zasiłek wychowawczy ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120