Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo rodzinne » Małżeństwo » Rozwód i separacja

Prawo rodzinne - Małżeństwo - Rozwód i separacja

2006-08-11

Egzekwowanie wyroku rozwodowego w części dotyczącej kontaktów z dziećmi

Pytanie

Była żona nie stosuje sie do wyroku odnośnie moich kontaktów z dziećmi. Nie odbiera połączeń telefonicznych,nie dostarcza listów do dzieci,nie chce udzielić informacji do jakich szkół chodzą dzieci,nie poinformowała mnie o chorobie dziecka, a wyrok gwarantował mi to.
Ponadto żona uzyskała zmianę wyroku odnośnie moich kontaktów z dziećmi z 3 dni w miesiącu do 3 godzin w miesiącu. Jak zmusić byłą żonę do respektowania wyroku sądu?

Odpowiedź

Niestety znajduje się Pan w sytuacji podobnej do wielu ojców, którym po rozwodzie była żona uniemożliwia kontakt z dzieckiem i decydowanie o jego sprawach zgodnie z wyrokiem sądu. Praktyka uczy, że dochodzenie swych praw jest długotrwałe i wymaga cierpliwości, a wręcz uporu po stronie mężczyzny.

Przede wszystkim w związku z tym, że kwestia kontaktów z dziećmi oraz decydowania o istotnych sprawach dzieci została uregulowana prawomocnym wyrokiem sądu ma Pan prawo egzekwowania tego orzeczenia. W tym konkretnie przypadku organem egzekucyjnym jest sąd. Może Pan więc w pierwszej kolejności skierować do sądu wniosek o nakazanie byłej żony wykonywania wyroku i umożliwienia Panu kontaktów z dziećmi. Z góry jednakże wskazać należy, iż sąd dysponuje jedynie możliwością nałożenia na Pana byłą żonę grzywny za niewykonywanie prawomocnego wyroku. Jednakże nakładanie kolejnych grzywien może w końcu odnieść pozytywny skutek.
Ponadto proponuję zjawiać się u byłej żony każdorazowo, gdy przypada termin kontaktu z dziećmi, niezależnie od tego czy żona umożliwia go Panu czy nie – uniknie Pan w ten sposób zarzutu ze strony żony, że nie korzysta Pan z przysługujących mu spraw. Wniosek u ukaranie żony grzywną może Pan składać każdorazowo po uniemożliwieniu przez nią kontaktu z dziećmi – taka taktyka po pewnym czasie może odnieść pozytywny skutek. Na wizyty do dzieci proponuję udawać się ze świadkiem – np. członkiem Pana rodziny, który później przed sądem potwierdzi, że żona uniemożliwiła Panu kontakt z dziećmi, opisze jej zachowanie i podawane argumenty.
Można ponadto domagać się przed sądem zmiany wyroku poprzez zwiększenie zakresu czasu spędzanego z dziećmi.
Proszę ponadto rozważyć możliwość wniesienia powództwa o zmniejszenie alimentów przyznanych od Pana na rzecz dzieci. Zdaję sobie sprawę, że dotykać może to również dzieci, jednakże może to odnieść też skutek w postaci zmiany nastawienia żony w sprawie kontaktów z dziećmi.
Jeżeli powyższe środki nie odniosą skutków może Pan również zwrócić się z wnioskiem do kuratora sądowego przy sadzie okręgowym i domagać się jego obecności przy każdorazowej wizycie u żony w związku z realizacją wyroku o kontaktach z dziećmi, jednakże taki udział kuratora jest odpłatny.
Ostatecznie może Pan również domagać się przed sądem przyznania Panu wykonywania władzy rodzicielskiej i sprawowania opieki z jednoczesnym jej ograniczeniem po stronie żony. Jak wiadomo w praktyce trudno będzie osiągnąć pozytywny dla mężczyzny wyrok w takiej sprawie. Jednakże w trakcie postępowania sąd badał będzie to w jaki sposób dotychczas władza rodzicielska była wykonywana przez Pana żonę. Może to również skłonić ją do zmiany dotychczasowego zachowania i umożliwienia Panu kontaktów z dziećmi.
Proszę zaproponowane powyżej rozwiązania stosować z rozwagą, mając przede wszystkim na uwadze dobro dzieci, oraz to czy działania te mogą odnieść dla Pana pozytywny skutek.

Słowa kluczowe

kontakty z dziećmi · władza rodzicielska · alimenty · rozwód ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120