Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo cywilne » Spadki » Dziedziczenie testamentowe

Prawo cywilne - Spadki - Dziedziczenie testamentowe

2006-10-23

Przesłanki ważności testamentu ręcznego

Pytanie

Jestem uczestniczką postępowania w sprawie o zmianę postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu, wszczętej na wniosek mojej siostry, która znalazła testament ojca po uprawomocnieniu się postanowienia, w którym byłam jednym ze spadkobierców. Według mnie testament jest fałszywy bo ojciec był niepiśmienny, testament napisała mama pod dyktando siostry wnioskodawcy i chcę się się zapytać co mam zrobić w tej sytuacji jeśli nie mogę przyznać że to jest testament ojca, a na grafologa mnie nie stać.

Odpowiedź

W przypadku testamentu ręcznego – warunkiem koniecznym jego ważności jest to, by w całości (treść i podpis) był sporządzony własnoręcznie przez spadkodawcę. Nieważny zatem będzie testament napisany przez inną osobę, a przez spadkodawcę jedynie podpisany jak również testament sporządzony np. na maszynie i tylko podpisany własnoręcznie przez spadkodawcę
Jeżeli twierdzi Pani, że ojciec był niepiśmienny – to udowadniając ten fakt przed sądem jednocześnie udowodni Pani, że ojciec nie mógł samodzielnie sporządzić testamentu. Mozna tego dokonać np. na podstawie zeznań świadków.
Jeżeli to sie nie powiedzie to niewykluczone, że jednak będzie konieczne przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego w zakresie badania pisma, który mógłby stwierdzić, że testament nie był własnoręcznie napisany przez ojca.

Słowa kluczowe

testament · testament ręczny · dziedziczenie ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120