Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Pomoc i ubezpieczenia społeczne » Wypadki przy pracy i choroby zawodowe » Uprawnienia z tytułu choroby zawodowej

Pomoc i ubezpieczenia społeczne - Wypadki przy pracy i choroby zawodowe - Uprawnienia z tytułu choroby zawodowej

2006-08-24

Dochodzenie uprawnień z tytułu choroby zawodowej

Pytanie

Po badaniach kontrolnych lekarz stwierdził pogorszenie słuchu. Określił, że jestem zdolny do pracy w hałasie do 80dcb. Hałas w moim miejscu pracy przekracza dopuszczalną normę. Po pewnym czasie otrzymałem wypowiedzenie warunków płacy i pracy z propozycją nowych, bardzo niekorzystnych - płaca o połowę niższa, stanowisko niezgodne z moimi kwalifikacjami zawodowymi jak i ze względu na stan mojego zdrowia. Wobec tego odmówić przyjęcia propozycji nowych warunków. Obecnie jestem w okresie wypowiedzenia ( 3 m-c). Czy to, że pogorszenie słuchu nastąpiło w związku z wykonywaną pracą kwalifikuje mnie, aby wystąpić o odszkodowanie od zakładu pracy, ZUS. Czy przysługuje mi odprawa? Czy pogorszenie słuchu kwalifikuje mnie do świadczenia z tytułu choroby zawodowej? Jak to udowodnić?

Odpowiedź

Samo pogorszenie słuchu nie musi jeszcze przesądzać o uznaniu tej przypadłości za chorobę zawodową. W wykazie chorób zawodowych (rozporządzenie Rady Ministrów) jako taką wymienia jedynie obustronny trwały ubytek słuchu typu ślimakowego spowodowany hałasem, wyrażony podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, obliczony jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznych 1,2 i 3 kHz.
Celem uzyskania świadczeń związanych z chorobą zawodową w pierwszej kolejności należy zgłosić państwowemu inspektorowi sanitarnemu podejrzenie choroby zawodowej. W sytuacji, gdy nie dokonał tego lekarz bądź pracodawca, może to uczynić samodzielnie pracownik. Inspektor sanitarny kieruje taką osobę na badanie przez lekarza specjalistę. Od orzeczenia wydanego przez takiego lekarza przysługuje odwołanie do tzw. jednostki II stopnia. Następnie w oparciu o to orzeczenie państwowy inspektor sanitarny wydaje decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej bądź odmowną. Przysługuje od niej odwołanie do państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, a następnie skarga do sądu administracyjnego.
Decyzja stwierdzająca istnienie choroby zawodowej jest warunkiem przyznania określonych świadczeń przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do którego należy zwrócić się odpowiednim wnioskiem. W pierwszej kolejności można żądać jednorazowego odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu spowodowany chorobą zawodową. Jeżeli choroba zawodowa powoduje niezdolność do pracy istnieją podstawy do domagania się renty w związku właśnie z chorobą zawodową.
Jeżeli jednorazowe świadczenie odszkodowawcze przyznane przez ZUS nie będzie zaspokajało poniesionych szkód, pracownik ma prawo wystąpić do sądu pracy z powództwem o odszkodowanie uzupełniające przeciwko pracodawcy.

Jeżeli choroba zawodowa nie zostanie stwierdzona – ma Pan prawo domagać się na drodze sądowej od pracodawcy odszkodowania oraz zadośćuczynienia za pogorszenie stanu zdrowia w związku z wykonywaną pracą. Koronnym dowodem w takim postępowaniu będzie opinia biegłego – lekarza określonej specjalizacji.

Co do odprawy, to przysługuje ona tylko w przypadku, gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje z przyczyn niedotyczących pracownika, ponadto przysługuje tylko od tych pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników. W Pana sytuacji rozwiązanie stosunku pracy związane jest z odmową przyjęcia zaproponowanych przez pracodawcę nowych warunków pracy, co wskazuje, przynajmniej teoretycznie, na to, iż przyczyna rozwiązania stosunku pracy leży po Pana stronie. Jednakże można przyjąć, iż istnieją podstawy do domagania sie przez Pana stosownej odprawy. Byłoby to uzasadnione chociażby tym, że zaproponowane w wypowiedzeniu zmieniającym skrajnie niekorzystne warunki pracy z góry przesądzały o tym, że nie wyrazi Pan na to zgody. Tak więc rzeczywistym zamiarem pracodawcy było definitywne wypowiedzenie Panu stosunku pracy, a zostało to niejako ukryte pod formą wypowiedzenia warunków pracy i płacy.

Słowa kluczowe

choroba zawodowa · jednorazowe odszkodowanie · odprawa ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120