Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo rodzinne » Pokrewieństwo » Uznanie dziecka i unieważnienie uznania

Prawo rodzinne - Pokrewieństwo - Uznanie dziecka i unieważnienie uznania

2006-09-08

Podstawy żądania unieważnienia uznania dziecka

Pytanie

Mój mąż 4,5 roku temu uznał w urzędzie stanu cywilnego dziecko. Na 100% nie jest ojcem biologicznym, dlatego, że kobietę ( matkę dziecka) poznał, jak córka jej miała 2 lata. Ona była matką samotnie wychowującą dziecko i namówiła go do tego, on się zgodził. W tej chwili mąż płaci komornikowi alimenty. Czy może on zrezygnować z ojcostwa, czy można potraktować to wstecz i nie płacić zaległych alimentów.

Odpowiedź

W takiej sytuacji nie ma żadnych możliwości unieważnienia uznania dziecka. Wynika to z tego, że przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewidują, że z pozwem o unieważnienie uznania dziecka można wystąpić tylko w ciągu roku od dnia dokonania uznania. Skoro w sytuacji, opisanej w pytaniu upłynął już okres 4,5 roku – nie ma podstaw do domagania się unieważnienia uznania.

Należy dodać, że w opisanej w pytaniu sytuacji – nie byłoby podstaw domagania się unieważnienia uznania dziecka, również wtedy, gdyby termin, o którym mowa wyżej, jeszcze nie upłynął.
Unieważnienie uznania dziecka jest bowiem możliwe tylko w sytuacji, gdy oświadczenie to miało wadę – np. było złożone pod wpływem błędu bądź groźby. Jednakże w praktyce przyjmuje się, że nie chodzi tu o błąd polegający na tym, że już po uznaniu okazało się, że dziecko nie pochodzi w rzeczywistości od mężczyzny, który je uznał. Błąd musi dotyczyć okoliczności, które stanowiły dla mężczyzny motywację dla uznania dziecka. Może to być np. błąd co do daty urodzenie dziecka, gdy okaże się, że w rzeczywistości dziecko urodziło się w takim czasie, że wykluczone byłoby ojcostwo uznającego je mężczyzny. Błąd może zostać również wywołany przez matkę, która przekona mężczyznę, że dziecko pochodzi od niego.
Nie ma natomiast możliwości unieważnienia uznania dziecka w sytuacji gdy mężczyzna uznając je miał świadomość, że nie jest jego biologicznym ojcem, a następnie domagając sie unieważnienia uznania powołuje sie na ten fakt.

Słowa kluczowe

uznanie dziecka · unieważnienie uznania dziecka ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120