Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.
Start » Prawo rodzinne » Małżeństwo » Rozwód i separacja
2006-10-17
Mam 49 lat i 8-o letniego syna. Od 5-ciu lat żyje w nieformalnej separacji z mężem. Ccę wnieść pozew o separację i alimenty na rzecz dziecka.
Chciałabym wiedzieć czy mi również należą się alimenty, jestem osobą bezrobotną (od momentu urodzenia syna)?
Alimenty od małżonka w przypadku orzeczenia separacji przysługują na takich samych zasadach jak alimenty od małżonka w przypadku orzeczenia rozwodu.
Istnieją dwa przypadki, gdy jeden z małżonków może żądać od drugiego dostarczania środków utrzymania (alimentów) po orzeczeniu rozwodu bądź separacji. Zarówno przy rozwodzie jak i separacji sąd może orzec o tym czy w ogóle, a jeśli tak, to który z małżonków ponosi winę za rozkład wspólnego pożycia, co ma istotne znaczenie dla obowiązku alimentacyjnego między małżonkami.
Po pierwsze zatem, alimentów może żądać małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku (art. 60 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Uprawnienie to dotyczy zatem małżonka, który w ogóle nie został uznany za winnego ale także sytuacji gdy oboje małżonkowie zostali uznania za winnych rozkładu pożycia.
Jak zostało wskazane, warunkiem jest pozostawanie w niedostatku przez małżonka żądającego zasądzenia alimentów. Niedostatek stanowi kategorię obiektywną i oznacza niemożność zaspokojenia własnymi siłami swoich usprawiedliwionych potrzeb w całości lub w części. Niedostatek może być np. spowodowany niemożnością podjęcia pracy w związku ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem.
Druga sytuacja przewidziana przez przepisy zachodzi wówczas, gdy jeden z małżonków uznany został za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód, separacja pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego. Wówczas sąd na żądanie małżonka niewinnego może nałożyć na małżonka wyłącznie winnego obowiązek przyczyniania się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, choćby ten nie pozostawał w niedostatku.
Pogorszenie sytuacji materialnej musi mieć charakter istotny, w sposób wyraźny ją zmieniający. Omawiany tu obowiązek alimentacyjny ma charakter szerszy w porównaniu z opisanym powyżej. małżonek niewinny nie musi bowiem wykazywać, iż pozostaje w niedostatku, a obowiązek małżonka wyłącznie winnego nie ogranicza się jedynie do dostarczania środków na zaspokajania najbardziej podstawowych potrzeb. Obowiązek ten wówczas jest szerszy.