Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo rodzinne » Małżeństwo » Rozwód i separacja

Prawo rodzinne - Małżeństwo - Rozwód i separacja

2006-09-07

Możliwość egzekwowania wyroku orzekającego separację

Pytanie

W jaki sposób wyegzekwować wyrok sądowy w sprawie o separację ?

Odpowiedź

Wyrok orzekający separację jest wyrokiem kształtującym prawo, a więc jako taki nie podlega wykonaniu i egzekucji. Kształtuje on nową sytuację prawną, odnosi zatem swój skutek już w momencie uprawomocnienia się. Od tej chwili między małżonkami istnieje separacja – jednakże chodzi tu o separację w sensie prawnym, a nie faktycznym. Polega ona na tym, że choć małżeństwo nadal formalnie trwa, to zostają zniesione wszelkie więzi łączące dotychczas małżonków – np. ustaje wspólność ustawowa małżonków, małżonkowie nie dziedziczą po sobie. Skutki te następują z mocy samego prawa – nie ma więc potrzeby ich wykonywania czy egzekwowania.
Wyrok orzekający separację nie stanowi podstawy do tego, by jedno z małżonków mogło żądać faktycznej separacji, co będzie szczególnie istotne, gdy małżonkowie zamieszkują nadal w jednym mieszkaniu. W wyroku orzekającym separację może natomiast znaleźć się w wyjątkowych wypadkach orzeczenie eksmisji małżonka, który swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, o czym sąd orzeka na żądanie drugiego z małżonków.
Jeżeli tego typu orzeczenia w wyroku separacyjnym nie ma, to jedyna możliwością na dokonanie separacji faktycznej jest przeprowadzenie podziału majątku – umownie bądź w drodze postępowania sądowego, w wyniku czego wspólne mieszkanie może zostać przyznane jednemu z małżonków ze spłatą drugiego, podzielone – jeżeli istnieje taka możliwość, bądź sprzedane, a osiągnięta kwota podzielona miedzy małżonków.

Słowa kluczowe

separacja · egzekucja ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120