Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo administracyjne » Prawo bankowe » Książeczki mieszkaniowe, oszczędnościowe

Prawo administracyjne - Prawo bankowe - Książeczki mieszkaniowe, oszczędnościowe

2006-08-24

Zwrot premii gwarancyjnej z książeczki mieszkaniowej

Pytanie

Dawno temu ludzie zakładali książeczki oszczędnościowe PKO na mieszkanie dla swoich pociech.
Po denominacji kwoty na książeczkach były śmiesznie małe.
Posiadam jeszcze taką książeczkę i mam pytanie: Czy jest taka możliwość jak w przypadku polis posagowych, aby na drodze sądowej kwotę tą zwiększyć?

Odpowiedź

Nie musi Pan występować na drogę sądową. Jeżeli posiada Pan książeczkę mieszkaniową z określonym wkładem to przysługuje Panu premia gwarancyjna, która właśnie stanowi swego rodzaju zwaloryzowaną kwotę posiadanego na książeczce wkładu. Zasady obliczania i wypłacania premii gwarancyjnej zostały ustalone ustawą z 30.11.1995r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii (Dz. U. z 2003r. nr 119, poz. 115).
Warunkiem wypłaty tej premii jest jednak – ogólnie rzecz biorąc, nabycie prawa do mieszkania bądź domu jednorodzinnego i to zarówno na własność jak i prawa spółdzielczego. Nie ma zatem podstaw prawnych do tego, by wprost domagać się wypłaty premii bez dokonania jednej z czynności, o których mowa w przytoczonych przepisach.
Gdyby jednak nie zamierzał Pan nabywać mieszkania, domu itp. istnieje możliwość dokonania cesji uprawnień z książeczki mieszkaniowej na rzecz innej osoby.
Każdego dnia w prasie ukazują sie ogłoszenia typu - „Pomogę w odzyskaniu premii gwarancyjnej” - oczywiście wiąże się to z przekazaniem na rzecz takiej osoby części uzyskanej premii.

Słowa kluczowe

książeczka mieszkaniowa · premia gwarancyjna ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120