Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo pracy » Czas pracy » Praca w godzinach nadliczbowych, w nocy, w niedzielę i święta, dyżury

Prawo pracy - Czas pracy - Praca w godzinach nadliczbowych, w nocy, w niedzielę i święta, dyżury

2006-08-02

Uprawnienia w przypadku pracy w niedzielę

Pytanie

Co należy mi się za przepracowaną niedzielę, biorąc po uwagę, że pracuję w systemie poniedziałek-piątek? Niedziela jest wyjątkiem. Czy mogę za ten dzień otrzymać dzień wolny oraz dodatkowe wynagrodzenie?

Odpowiedź

Za pracę w niedzielę pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikowi inny dzień wolny od pracy, a jeżeli to niemożliwe - wypłacić dodatkowe wynagrodzenie. Nie uzyskamy zatem jednocześnie dnia wolnego i wypłaty dodatkowego wynagrodzenia.

Jednakże w pierwszej kolejności wskazać należy, że Kodeks pracy formułuje zasadę, iż każda niedziela, podobnie jak święto, ma być dniem wolnym od pracy. Praca w niedzielę i święto dopuszcalna jest tylko w drodze wyjątku w sytuacjach enumeratywnie wymienionych w art. 151(10) Kodeksu pracy. Przepis ten wymienia przypadki typowe, zgodne z naszym wyobrażeniem o pracy w niedzielę, jak praca w transporcie i komunkacji, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, w rolnictwie, przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społęczną i codzienne potrzeby ludności jak praca w handlu, hotelarstwie, służbie zdrowia itp. Ponadto wymieniony przepis przewiduje możliwość pracy w niedzielę i święto w zakładach pracy gdzie obowiązuje system pracy zmianowej oraz w ruchu ciągłym, dopuszczalna jest także przy niezbędnych remontach jak również w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. Jako osobna kategoria wymieniana jest praca w systemie pracy obejmującym tylko prace w piatki, soboty, niedziele i święta.

Jak więc widać praca w niedziele nie będzie dopuszczalna w każdym przypadku i u każdego pracodawcy. Naruszenie tych ograniczeń stanowi wykroczenie, za które pracodawca może być pociągnięty do odpowiedzialności. Autorka pytania pisze, że co do zasady pracuje od poniedziałku do piątku - na podstawie tych informacji trudno jest ocenić czy w jej przypadku w ogóle pracodawca może domagać się od pracowników świadczenia pracy w niedzielę. Podkreślić bowiem należy, że wśród wymienionych powyżej przypadków nie ma sytuacji (analogicznej do pracy w godzinach nadliczbowych) określanej jako szczególna potrzeba pracodawcy.

Jak już zostało wskazane za przepracowaną niedzielę bądź święto pracodawca zobowiązany jest udzielić nam w pierwszej kolejności innego dnia wolnego od pracy, w przypadku autorki pytania, w dniach przypadających od poniedziałku do piatku - bedących dla niej normalnymi dniami pracy. Dzień wolny za przepracowaną niedzielę powinien być udzielony w ciągu 6 dni przypadających po tej właśnie niedzieli; jeżeli jest to niemożliwe - do do końca okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie zostanie udzielony dzień wolny od pracy - pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 100% stawki godzinowej za każdą godzinę przepracowaną w niedzielę. Pamiętać należy, co czasem umyka uwadze, że obok tego dodatku przysługuje nam także wynagrodzenie zasadnicze za czas przepracowany w niedzielę.

Z powyższego zatem wynika zasada, iż w pierwszej kolejności, aż do upływu okresu rozliczeniowego, możemy domagać się za pracę w niedzielę tylko dnia wolnego w innym terminie. Dopiero po upływie okresu rozliczeniowego pracodaca będzie zobowiązany wypłacić nam dodatkowe wynagrodzenie, pod warunkiem, że nie udzielił nam dnia wolnego od pracy. Powyższe zasady dotyczące dnia wolnego bądź dodatkowego wynagrodzenia nie stosuje się, z przyczyn oczywistych, w przypadku wymienionego wyżej systemu czasu pracy polegającego na pracy wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.

Słowa kluczowe

czas pracy · praca w niedzielę · wynagrodzenie · dodatki do wynagrodzenia ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120