Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo pracy » Czas pracy » Praca w godzinach nadliczbowych, w nocy, w niedzielę i święta, dyżury

Prawo pracy - Czas pracy - Praca w godzinach nadliczbowych, w nocy, w niedzielę i święta, dyżury

2006-11-24

Uprawnienia dla pracujących w niedziele

Pytanie

Pracuję w Agencji Ochrony Mienia i Osób i mam pytanie takie:
Czy pracodawca ma obowiązek wypłacać dodatek do wynagrodzenia za przepracowane soboty, niedziele i święta gdy te dni wypadają w normalnym harmonogramie pracy czyli te dni nie wchodzą ponad normatywny czas pracy?

Odpowiedź

Praca przy ochronie mienia i osób jest dozwolona również wniedzielę i święta (art. 151(10) pkt. 7 Kodeksu pracy).
W zamian za pracę w niedzielę pracodawca jest wówczas do zapewnienia pracownikowi innego dnia wolnego w ciągu 6 dni poprzedzających bądź następujących po takiej niedzieli.
Podobnie za pracę w święto pracodawca powinien udzielić pracownikowi innego dnia wolnego - w ciągu okresu rozliczeniowego.
Jeżeli pracownikowi zostanie udzielony taki dzień wolny - wówczas nie uzyskuje on prawa do żadnego dodatku do wynagrodzenia za pracę w niedzielę czy święto. Dopiero, gdy nie ma możliwości udzielenia dnia wolnego w okresie rozliczeniowym - pracodawca ma obowiązek zapłacić pracownikowi dodatek w wysokości 100% stawki godzinowej za każda godzinę przepracowaną w niedzielę czy święto.
Ponadto pracownik pracujący w niedzielę ma prawo do wolnej niedzieli przynajmniej raz na 4 tygodnie.
Na marginesie wspomnieć należy, że w myśl Kodeksu pracy sobota jest zwykłym dniem pracy, a w normalnym rozkładzie czasu pracy w związku z 5-dniowym tygodniem czasu pracy, pracodawca musi wyznaczyć jeden z dni tygodnia jako wolny. W praktyce jest to przeważnie sobota, jednakże może to być każdy inny dzień tygodnia poza niedzielą.

Słowa kluczowe

praca w niedzielę · czas pracy ·

drukuj

Podziękowanie

Dziękuję za szybką odpowiedź na moje pytanie. Jednakże uważam, że ten artykuł w kodeksie pracy jest bardzo nie w porządku co do grup pracowniczych których to dotyczy. Gdyż to jest "ciche" niewolnictwo akceptowane przez państwo. Uważam, że każdy pracownik ma prawo do wolnych niedziel i zaplanowania sobie dni wolnych jak dany pracownik ma takie potrzeby, a nie tak jak np. w mojej firmie grafik jest rozpisany na cały miesiąc "z góry" i trzeba później prosić się u swojego szefa o wolne. Rozumiem też, że pracodawca jest zobowiązany utrzymywać stan osobowy zgodnie z wymaganiami umowy ale to nie usprawiedliwia go do tego, że może pracownikowi "układać" życie. Jeżeli pracodawca ma takie potrzeby niech to odpowiednio finansowo wynagradza bo PRACA JEST DLA CZŁOWIEKA, A NIE CZŁOWIEK DO PRACY.