Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo pracy » Wynagrodzenie za pracę » Podróże służbowe

Prawo pracy - Wynagrodzenie za pracę - Podróże służbowe

2006-12-04

Czas pracy w podróży służbowej

Pytanie

Jestem zatrudniony na umowę o pracę. Mój czas pracy określono na 40 godz/tydzień. Mój pracodawca wymaga abym po 8-godzinnym dniu pracy bezpośrednio wyjeżdżał w podróże służbowe, samochodem służbowym, wykonując jednocześnie funkcje kierowcy. Z założenia po kilku godzinach jazdy i noclegu w miejscu docelowym mam rano przystępować do pracy. Po ukończeniu zadań mam powracać do firmy.
Jak taka sytuacja wygląda z punktu widzenia czasu pracy i czasu niezbędnego wypoczynku?

Odpowiedź

Zarówno w doktrynie prawa pracy jak i oprzecznictwie sądów, w tym Sądu Najwyższego, przyjmuje się, że czas podróży służbowej przypadający poza godzinami pracy w danym dniu nie stanowi czasu pracy i nie przysługuje za to wynagrodzenie.
Choć czas pracy jest czasm pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy to kolejną zasadą jest, że wynagrodzenie należy się pracownikowi za wykonaną pracę, a w przypadku jej niewykonywania tylko wtedy, gdy wyraźnie wskazują na to przepisy prawa. W opisywanej sytuacji żaden z przepisów nie daje pracownikowi prawa do wynagrodzenia za czas samego przejazdu na miejsce docelowe.
Jeżeli jednak w ramach podróży służbowej ma być świadczona praca i łącznie z tym, co pracownik przepracował już danego dnia przekroczy to 8 godzin, wówczas będzie mu przysługiwało za te godziny ponad normę wynagrodzenie wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych. W naszej ocenie nie ma też podstaw, by za wykonywanie pracy uznać kierowanie pojazdem w sytuacji, gdy stanowi on dla kierującego środek transportu do miejsca gdzie faktyczna praca ma być wykonywana. Kierowanie możnaby uznać za pracę tylko wóczas, gdyby zadanie takiego pracownika polegało tylko na dowiezieniu innych pracowników na miejsce wykonywania pracy poza siedzibą pracodawcy.
Ponadto, niezależnie od tego czy pracownik świadczy pracę w trakcie podróży służbowej czy nie, ma on prawo do 11 godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Zatem od przyjazdu na wyznaczone miejsce do rozpoczęcia pracy kolejnego dnia musi upłynąć co najmniej 11 godzin.

Słowa kluczowe

podróż służbowa · delegacja · czas pracy ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120