Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo pracy » Stosunek pracy » Umowa o pracę

Prawo pracy - Stosunek pracy - Umowa o pracę

2006-09-21

Przesłanki wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny

Pytanie

Czy pracodawca może jako przyczynę wypowiedzenia umowy na okres próbny (3 miesiące) podać art.33 K.P? Nie było żadnego uzasadnienia. Wypowiedzenie było 2-tygodniowe.
Czy zrobiłem słusznie wnosząc do sądu pracy o odszkodowanie w myśl art. 50 K.P?? Czy mam wycofać pozew? boje się o ew. koszty procesu?

Odpowiedź

W wypowiedzeniu umowy o pracę na okres próbny, podobnie jak umowy na czas określony, nie ma obowiązku podawania uzasadniającej je przyczyny.

Zatem wypowiedzenie bez wskazania takiej przyczyny nie może być uznane za niezgodne z przepisami, a tylko to uprawnia do domagania się od pracodawcy odszkodowania.
Poza tym wypowiedzenie to powinno spełniać jednak określone wymogi – powinno być dokonane w formie pisemnej i zawierać pouczenie o możliwości wniesienia odwołania do sądu. Ponadto w przypadku umowy na 3- miesięczny okres próbny okres jej wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.
Jeżeli którykolwiek z przytoczonych wymogów został naruszony – może stanowić podstawę domagania się od pracodawcy odszkodowania. Jeżeli zaś wszystkie te wymogi zostały przez pracodawcę zachowane – powództwo będzie podlegało oddaleniu, co może narazić na poniesienie ewentualnych kosztów zastępstwa procesowego poniesionych przez pracodawcę.

Słowa kluczowe

umowa na okres próbny · wypowiedzenie umowy o pracę ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120