Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo pracy » Stosunek pracy » Umowa o pracę

Prawo pracy - Stosunek pracy - Umowa o pracę

2006-12-04

Złożenie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia

Pytanie

Przebywam na zwolnieniu lekarskim od 15.11.2006 do 06.12.2006. 01.12.2006 zjawiło się u mnie w domu 2 przedstawicieli pracodawcy, aby odebrać mi samochód służbowy (zgodnie z regulaminem). Po formalnościach i odbiorze auta jeden z nich wyjął i dał mi do ręki kartkę papieru informując, iż firma rozwiązuje ze mną umowę z art 52 par 1 pkt. 1 Kodeksu pracy a na dokumencie jest uzasadnienie. Rzuciłem na ten dokument okiem i w dużym zdenerwowaniu powiedziałem, że nic nie przyjmuję, odmawiam przyjęcia tego do wiadomości. Czy pracodawca miał prawo w ten sposób wręczyć mi taki dokument?

Odpowiedź

Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, jak każde inne oświadczenie woli, może być doręczone jego adresatowi na wszelki możliwy sposób. Może zatem być przesłane pocztą, przekazane przez jakąkolwiek osobę. Co więcej, przyjmuje się, że oświadczenie zostało złożone w momencie gdy doszło do danej osoby w taki sposób, że mogła się z nim zapoznać. Nie ma tu zatem wymogu zapoznania się z treścią oświadczenia tylko możliwość takiego zapoznania.
Zatem np. przy oświadczeniach przesyłanych pocztą przyjmuje się, że zostały one złożone w momenbcie, gdy np. znalazły się w skrzynce pocztowej adresata, bądź gdy zostawione zostało avizo. Nie ma tym samym znaczenia, że ostatecznie pzesyłka nie została odebrana, jeżeli istniała możliwość jej odbioru.
W przedstawionej w pytaniu sytuacji oświadczenie pracodawcy zostało zatem doręczono prawidłowo. Nawet, gdyby odmówił Pan jego przyjęcia z ręki przedstawiciela pracodawcy to i tak potraktowane zostałoby jako złożone, ponieważ miał Pan rzeczywistą możliwość zapoznania się z jego treścią.
Dodać należy, że przy tego typu oświadczeniach nie ma żadnego znaczenia, że jego adresat odmówi pokwitowania jego przyjęcia (co często zdarza się w praktyce). Takie zachowanie nigdy nie uchroni przed powstaniem skutków jakie niesie ze sobą złożenie oświadczenia woli danej treści.
Pisze Pan, że otrzymał oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia z Pana winy. Niestety w tym przypadku również fakt przebywania na zwolnieniu lekarskim nie chroni przed złożeniem takiego oświadczenia. Takiego rozwiązania stosunku pracy można bowiem dokonać również w trakcie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy.

Słowa kluczowe

oświadczenie woli · złożenie oświadczenia · zwolnienie dyscyplinarne · rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120