Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo pracy » Stosunek pracy » Wypowiedzenie umowy o pracę

Prawo pracy - Stosunek pracy - Wypowiedzenie umowy o pracę

2006-10-20

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony

Pytanie

1. Otrzymałam i podpisałam umowę na czas nie określony z podanym terminem wypowiedzenia 2 tygodnie, czy po przepracowaniu okresu 6 m-cy ten okres mnie również będzie mnie obowiązywał?

2. Czy jeśli pracodawca nie płacił składek ZUS (umowa o pracę na czas nieokreślony) ja mogę ponosić z tego tytułu jakieś konsekwencje typu np. brak świadczenia chorobowego po ustaniu zatrudnienia

Odpowiedź

Umowa o pracę na czas określony co do zasady nie może być wypowiedziana. Jest to możliwe jedynie w przypadku, gdy umowa taka została zawarta na okres przekraczający 6 miesięcy, a strony przewidziały w niej taką możliwość. Wówczas termin wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.
Termin ten nie ulega zmianie niezależnie od czasu trwania umowy na czas określony. Niezależnie zatem od tego czy od jej upływu upłynął okres 6 miesięcy czy 3 lat to termin jej wypowiedzenia zawsze będzie wynosił 2 tygodnie.

W przypadku stosunku pracy, jako podstawy do podlegania ubezpieczeniu społecznemu, obowiązek opłacania składek ZUS obciąża tylko pracodawcę jako płatnika. Wobec tego tylko on może ponosić negatywne konsekwencje ich nieopłacenia. ZUS zatem w takim przypadku nie może odmówić wypłaty określonego świadczenia na rzecz pracownika powołując się na nieopłacenie składek przez pracodawcę w sytuacji, gdy pracownik był zgłoszony do ubezpieczenia społecznego.

Słowa kluczowe

umowa o pracę na czas określony · wypowiedzenie umowy o pracę ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120