Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo pracy » Obowiązki pracodawcy i pracownika » Zakaz konkurencji

Prawo pracy - Obowiązki pracodawcy i pracownika - Zakaz konkurencji

2006-08-19

Możliwośc zawarcia umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Pytanie

Pracodawca dał mi do podpisania umowę o zakazie konkurencji. Czy Pracodawca może zakazać mi pracy w innym miejscu pracy (u konkurencji) przez 12 mies. od daty rozwiązania umowy o pracę?
Czy nie należy mi się jakieś wynagrodzenie za to że przez 12 miesięcy będę bez pracy w danym zawodzie i za dochowywanie tajemnicy?
Czy jest sposób na to, aby można było pracować u konkurencji lub otworzyć własną działalność gospodarczą może nie konkurencyjną ale w jakimś stopniu związana z aktualną pracą?

Odpowiedź

Istnieje możliwość zawarcia umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, na okres w takiej umowie określony. Jednakże umowa taka powinna przewidywać dla byłego pracownika odszkodowanie, które nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez okres pracy odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Czyli w przypadku zakazu na rok – odszkodowanie winno wynieść 25% rocznego wynagrodzenia pracownika. Odszkodowanie to może być wypłacane w miesięcznych ratach.
W Pańskiej sytuacji, jeżeli w umowie w ogóle nie ma postanowienia o odszkodowaniu, uznać należy, że będą tu miały zastosowanie wprost przepisy Kodeksu pracy. Umowa taka będzie więc ważna, a pracodawca będzie zobowiązany do wypłacenia odszkodowania w minimalnej kwocie wskazanej wyżej.
Co do zakresu obowiązywania zakazu konkurencji, to nakłada on na pracownika, jak już sama nazwa wskazuje, obowiązek powstrzymania się od prowadzenia działalności o charakterze konkurencyjnym do działalności byłego pracodawcy. Nie będzie się więc rozciągał na zatrudnienie u jakiegokolwiek pracodawcy czy podjęcie jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Sam termin działalność konkurencyjną nie jest sprecyzowany w przepisach Kodeksu pracy. Za taką można uważać oferowanie analogicznych produktów czy usług na tym samym rynku.
Pyta Pan o możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w pewnym stopniu związanej z aktualną pracą. Problem polega właśnie na stopniu związania tej działalności z aktualną pracą. Jeżeli uważa Pan, że nie będzie to działalność konkurencyjna to oczywiście nie ma przeszkód, by ją prowadzić. Istnieje jednak ryzyko – właśnie spowodowane jej związkiem z działalnością pracodawcy, że może on uznać ją za konkurencyjną i domagać się od Pana stosownego odszkodowania.

Zakaz konkurencji ustaje przed upływem przewidzianego w umowie okresu w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, gdy pracodawca zaprzestanie wypłacania odszkodowania. Po drugie, gdy ustaną przyczyny uzasadniające taki zakaz – np. pracodawca upubliczni stosowane przez siebie technologie itp.

Uwagi

Pracownikowi zawsze przysługuje prawo odmowy podpisania umowy o zakazie konkurencji. Przyjmuje się jednak powszechnie, że taka odmowa może stanowic przyczynę rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Słowa kluczowe

zakaz konkurencji · odszkodowanie ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120