Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo cywilne » Własność i inne prawa rzeczowe » Nabycie własności rzeczy

Prawo cywilne - Własność i inne prawa rzeczowe - Nabycie własności rzeczy

2006-08-28

Wspólnota mieszkaniowa - podejmowanie decyzji w sprawie ogrzewania budynku

Pytanie

Jestem właścicielem mieszkania we wspólnocie liczącej 9 mieszkań, z czego jeszcze 2 nie zostały wykupione i nadal podlegają pod WAM. Blok był ogrzewany przez kotłownie w naszym budynku,z której zrezygnowano z uwagi na wysokie koszty. Obecnie podjęto uchwałę o zbudowaniu innego pieca ogrzewającego cały budynek, ale ja sprzeciwiam sie temu.
Czy na postawienie takiego nowego pieca nie jest potrzebna zgoda wszystkich mieszkańców?
2. Czy chcąc założyć ogrzewanie etażowe, mieszkając na samej górze, musimy uzyskać zgodę wszystkich mieszkańców czy wystarczy mi większość?

Odpowiedź

Na wstępie należy wskazać, iż w przypadku, gdy liczba lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych, a należących do dotychczasowego właściciela jest większa niż siedem to do sposobu zarządzania nieruchomością wspólną stosuje sie zasady wskazane w Ustawie o własności lokali (Dz. U. z 2000r. nr 80 poz. 903). Jeżeli liczba lokali nie jest większa niż siedem – stosuje się ogólne przepisy dotyczące współwłasności.
Zatem w przedmiotowej sprawie należy stosować postanowienia Ustawy o własności lokali. Wynika z niej, że przy podejmowaniu przez wspólnotę mieszkaniową decyzji przekraczających zwykły zarząd (a za taką należy uznać decyzję o nowym sposobie ogrzewania budynku) konieczna jest zgoda większości właścicieli lokalów wyrażona w uchwale. Większość liczona jest wg wysokości posiadanych udziałów we wspólnej nieruchomości, chyba że we wcześniejszej umowie bądź uchwale ustalono, że każdemu właścicielowi lokalu będzie przysługiwał jeden głos, niezależnie od wysokości udziału we wspólnej nieruchomości.
Jeżeli uchwała wspólnoty jest niezgodna z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy - każdy z właścicieli może ją zaskarżyć do sądu w terminie 6 tygodni od jej podjęcia na zebraniu albo w sytuacji, gdy była podjęta w drodze zbierania głosów - od dnia powiadomienia o treści podjętej uchwały.

Co do możliwości zainstalowania ogrzewania etażowego. Wymagana jest w tym celu zgoda właściciela budynku - w praktyce więc konieczna będzie również uchwała wspólnoty wyrażająca na to zgodę (również podejmowana większością głosów liczoną w sposób jak wskazany powyżej). Jeżeli właściciele pozostałych lokali podjęliby uchwałę o niewyrażeniu zgody – także podlegać będzie ona zaskarżeniu w sposób opisany wcześniej.

Słowa kluczowe

uchwały wspólnoty mieszkaniowej · zarząd rzeczą wspólną · odrębna własnośc lokalu · wspólnota mieszkaniowa ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120