Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo cywilne » Własność i inne prawa rzeczowe » Nabycie własności rzeczy

Prawo cywilne - Własność i inne prawa rzeczowe - Nabycie własności rzeczy

2006-08-19

Przekazanie gospodarstwa rolnego

Pytanie

Posiadam gospodarstwo rolne o pow.1,75 h od 1974r., które zapisała mi matka (ale nie aktem notarialnym), nie jestem też wpisana do ksiąg wieczystych. Zakładałam sprawy w sądzie, jednak kończyły się niepowodzeniem. Od 1974 r opłacam podatek. Co zrobić, by wykazać, że jestem właścicielem?

Odpowiedź

Jeżeli matka przekazała Pani gospodarstwo rzeczywiście w 1974r. i uczyniła to bez zachowania formy aktu notarialnego, to taka czynność nie spowodowała przejścia na Panią własności gospodarstwa. W tej dacie nie było bowiem jeszcze możliwości przeniesienia własności gospodarstwa rolnego na następców w zamian za uzyskanie prawa do emerytury.
Jednakże wszystko wskazuje na to, że własność tego gospodarstwa nabyła Pani później. Jeżeli bowiem Pani matka już nie żyje, to uzyskała Pani własność gospodarstwa w drodze dziedziczenia. Pracowała Pani na tym gospodarstwie więc spełniała Pani warunki wymagane przy dziedziczeniu gospodarstw rolnych. Jednakże jeżeli miała Pani rodzeństwo to również im mogła przypaść w udziale część spadku, pod warunkiem, że spełniali ustawowe wymogi do dziedziczenia gospodarstwa rolnego.
Wobec tego powinna Pani w chwili obecnej skierować do Sądu Rejonowego wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po matce. Wydane w wyniku teko postanowienie sądu będzie podstawą do wpisu do księgi wieczystej pani prawa.

Ponadto istnieje jeszcze, przynajmniej teoretycznie, możliwość wykazania, że nabyła Pani własność gospodarstwa w drodze zasiedzenia. Stwierdzenia zasiedzenia dokonać może tylko sąd, a udział w sprawie bierze formalny właściciel nieruchomości. Zatem jeżeli termin zasiedzenia upływałby już po śmierci matki, co będzie raczej pewne, to w sytuacji, gdy tylko Pani jest spadkobiercą po matce – sąd oddali wniosek o zasiedzenie, uzasadniając to tym, że własność nabyła Pani właśnie w drodze dziedziczenia.
Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia miałby sens tylko w sytuacji, gdyby spadek po pani matce dziedziczyły oprócz Pani jeszcze inne osoby – np. rodzeństwo. Jednakże wówczas również konieczne będzie uprzednie stwierdzenie nabycia spadku dla ustalenia aktualnego kręgu właścicieli gospodarstwa. Następnie może Pani złożyć wniosek o stwierdzenie zasiedzenia. We wniosku takim należy wykazać od kiedy jest Pani posiadaczem gospodarstwa za pomocą wszelkich dostępnych dowodów jak ewentualny dokument świadczący o przekazaniu gospodarstwa przez matkę, potwierdzenie fakt, że Pani opłacała podatek rolny, zeznania świadków.

Słowa kluczowe

gospodarstwo rolne · nieruchomość · dziedziczenie · zasiedzenie ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120