Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo cywilne » Własność i inne prawa rzeczowe » Nieruchomości

Prawo cywilne - Własność i inne prawa rzeczowe - Nieruchomości

2006-10-13

Postępowanie dotyczące podziału nieruchomości

Pytanie

Mój ojciec jest właścicielem nieruchomości - domu jednorodzinnego, który zamierza podzielić dla mnie i siostry. Oprócz ojca, w domu mieszkam ja z siostrą.Pozostałe wszystkie córki i synowie, to osoby dorosłe, na swoim utrzymaniu, nie mieszkają w wymienionym domu. Matka nie żyje. W domu istnieją dwa wejścia, oraz ściana działowa granicząca dom na połowy od podłoża do sufitu (podział fizyczny, ale nie prawny)
Jakie kroki muszą zostać podjęte, aby ustanowić podział majątkowy? Czy może to zostać zrobione w formie testamentu? Jak ustanowić podział, aby każda połowa była prawnie niezależna od drugiej?

Odpowiedź

Ojciec może przekazać Państwu już w tej chwili dom w darowiźnie. Może też zrobić to w formie testamentu.
Po nabyciu zarówno na podstawie darowizny jak i testamentu, nieruchomość ta stanowić będzie Państwa współwłasność.
W dalszej kolejności konieczne będzie przeprowadzenie podziału. Jeżeli będą Państwo zgodni w tej kwestii to podziału takiego dokonuje się na drodze administracyjnej. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek kierowany do wójta, burmistrza, prezydenta miasta (w praktyce do wydziału urzędu gminy zajmującego się sprawami z zakresy geodezji). Do wniosku należy dołączyć wstępny plan podziału, oraz tytuł prawny (wypis z księgi wieczystej). Dobrze jest zaznaczyć we wniosku albo/i na planie podziału, że obie nieruchomości, które maja powstać po podziale mają zapewniony dostęp do drogi publicznej – bezpośrednio bądź z wykorzystaniem wydzielonej drogi wewnętrznej z ustanowioną odpowiednią służebnością (drogi koniecznej).
W trakcie postępowania, w pierwszej jego fazie, wydawane jest postanowienie o zgodności planowanego podziału z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Na postanowienie to przysługuje zażalenie.
Następnie sporządzany jest szczegółowy projekt podziału nieruchomości, który jest zatwierdzany decyzją wójta, burmistrza lub prezydenta o podziale nieruchomości.
Decyzja ta stanowi podstawę do dokonania odpowiedniego wpisu w księdze wieczystej oraz katastrze nieruchomości. Na jej podstawie można też założyć dla każdej z nowopowstałych nieruchomości odrębną księgę wieczystą.
Następnie należy dokonać działu prawnego tj. w umowie sporządzonej w formie aktu notarialnego postanowić, że jedna z utworzonych nieruchomości przypadnie jeden z umawiających się stron, a druga drugiej. W ten sposób podział zostanie zakończony. W jego wyniku powstaną dwie odrębne nieruchomości, z których każda stanowić będzie własność jednego z Państwa.

Słowa kluczowe

nieruchomość · podział nieruchomości ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120