Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo cywilne » Umowy » Poręczenie

Prawo cywilne - Umowy - Poręczenie

2006-11-03

Przesłanki odpowiedzialności poręczyciela (żyranta)

Pytanie

Chcę się dowiedzieciec o zasady splaty kredytu samochodowego przez żyranta. Kredyt zostal wziety w 1998r.Po pewnym czasie kredytobiorca zaprzestal splaty rat,samochód zabrał bank. Jednak odsetki od kredytu narosły do kwoty 32.ooo zł. Kredytobiorca jest w stanie je spłacać, bo pracuje, oprócz tego ma zapisane na siebie gosp.rolne. Jednak zmienił adres zam.i tel. i unika żyranta. Firma windykacyjna grozi sądem i komornikiem. Co można w tej sprawie zrobić, by żyrant nie musiał placić kretydu?

Odpowiedź

Osoba, która zaciągnęła dług (kredytobiorca) i poręczyciel (żyrant) odpowiadają za dług solidarnie. Oznacza to, że wierzyciel (bank) może domagać się spłaty całości kredytu od któregokolwiek z nich w całości. Nie ma obowiązku w pierwszej kolejności dochodzić spłaty od dłużnika bezpośredniego. Bank nie ma też obowiązku wykazywania, że dłużnik bezpośredni jest niewypłacalny bądź nieosiągalny. Teoretycznie zatem bank mógłby w pierwszej kolejności zgłosić się do żyranta i ten musiałby spłacić samodzielnie cały kredyt.
Jednakże żyrant, który sam spłaci dług ma prawo regresu wobec dłużnika bezpośredniego, może zatem domagać się od niego zwrotu całej kwoty, którą zapłacił.

Słowa kluczowe

poręczenie · żyrant ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120