Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo cywilne » Umowy » Dostawa energii, gazu, wody

Prawo cywilne - Umowy - Dostawa energii, gazu, wody

2006-11-02

Postępowanie w przypadku zarzucania przez zakład energetyczny nielegalnego poboru

Pytanie

Tydzień temu zgłosiłem awarię licznika prądu,powodem której było zbyt wysokie naliczanie zużytej energii. Kontrolerzy stwierdzili,że na urządzenie pomiarowe działało duże pole magetyczne w postaci magnesu neodymowego,który ich zdaniem przyłożyłem do licznika w celu fałszowania odczytu. Licznik został wysłany do ekspertyzy,a mnie nastraszono wysoką karą za nielegalny pobór prądu.
Czy taka ekspertyza może być dowodem na nielegalny pobór prądu?.
Czy jest tylko dowodem na nieprawidłową pracę i zepsuty licznik,czy zakład energetyczny ma prawo w moim przypadku obciążać mnie kosztami,jeżeli tak to na jakiej podstawie??.

Odpowiedź

Stwierdzenie nielegalnego poboru może wiązać się z odpowiedzialnością zarówno cywilną jak i karną.
Nałożenie opłaty za nielegalny pobór energii wynika z umowy z zakładem energetycznym. Nie jest ona więc nakładana w drodze decyzji administracyjnej.
Swoich racji można dochodzić w drodze tzw. postępowania reklamacyjnego - przez zgłoszenie dostawcy energii swych zastrzeżeń co do zasadności nałożonej opłaty.
Poza tym należy pamiętać o tym, że nałożona opłata wynika z postanowień umowy łączącej odbiorcę energii z zakładem energetycznym. Wobec tego - jak w przypadku każdej innej należności wynikającej z umowy - zakład energrtyczny jeżeli będzie chciał ją uzyskać, bedzie musiał wystąpić na drogę sądową. I to właśnie w postępowaniu przed sądem cywilnym zostanie skontrolowana zasadność postępowania zakładu energetycznego i zostanie rozstrzygnięte czy istnieją podstawy do tego, by nałożyć na odbiorcę opłatę za nielegalny poobór energii.
W tym postępowaniu zakład energetyczny będzie musiał udowodnić zatem, że licznik został uszkodzony przez Pana przy pomocy magnesu neodymowego. W tym celu sąd powoła biegłego - jeżeli z jego opinii będzie wynikało ponad wszelką wątpliwość, że doszło do uszkodzenia licznika magnesem neodymowym, to będą istniały podstawy do nałożenia na Pana wspomnianej opłaty.
Co do odpowiedzialności karnej za "kradzież" energii, to jak w każdym postępowaniu karnym zasadą jest, że wina sprawcy musi być wykazana ponad wszelką wątpliwość. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości to powinny być one rozsztrzygane na korzyść oskarżonego.

Słowa kluczowe

nielegalny pobór energii · licznik · postępowanie reklamacyjne ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120