Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.
Start » Prawo cywilne » Spadki » Podatek od spadków i darowizn
2006-11-06
Otrzymałem w spadku po dziadku mieszkanie 71m2 - synowie się zrzekli spadku - mam orzeczenie sądowe. Chciałbym jednak to mieszkanie sprzedać w tym roku. Budujemy dom wspólnie z moimi rodzicami. Co zrobić aby uniknąć opłat podatkowych tytułem spadku i sprzedaży. Czy moja deklaracja że w ciągu 5 lat przeznaczę pieniądze na zakup mieszkania wystarczy? czy to może być ten dom, który jest budowany od 10 lat? A co z podatkiem od spadku?
Zgodnie z art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn n ie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji (o zwolnieniu o podatku) zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.
Z przepisu tego wynika zatem, że zwolnienie od podatku przy nabyciu w drodze spadku lub darowizny mieszkania o powierzchni nie przekraczającej 110 m2, przy którym normalnie istnieje wymóg zamieszkiwania w nim przez 5 lat po jego nabyciu, pozostaje aktualne także wtedy, gdy mieszkanie czy budynek zostanie zbyty (sprzedany, darowany) przed upływem tego okresu.
Powinny być spełnione dwa warunki – zbycie spowodowane jest koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych. Po drugie nabycie nowego mieszkania, budynku czy też pozwolenia na budowę powinno nastąpić nie później niż w ciągu 6 miesięcy od zbycia mieszkania budynku. Przyjmuje się, że takie sformułowanie oznacza jedynie termin końcowy, zatem istnieje możliwość nabycia mieszkania, budynku jeszcze przed rozpoczęciem biegu tego terminu czyli przed zbyciem otrzymanego w spadku mieszkania – jak w pytaniu.
Zatem zwolnienie z podatku od spadku pozostanie aktualne także w przypadku, gdy pieniądze ze sprzedaży tak uzyskanego mieszkania zostaną przekazane na budowę domu, na którego budowę pozwolenie zostało uzyskane jeszcze przed sprzedażą mieszkania.
Należy jeszcze wskazać, że zdarza się, że urzędy skarbowe inaczej interpretują ten przepis, twierdząc, że nowe mieszkanie czy też pozwolenie na budowę można nabyć dopiero po zbyciu otrzymanego w spadku mieszkania. Jednakże taka interpretacja jest nieprawidłowa, co potwierdzają wyroki sądów administracyjnych – między innymi wyrok Sądu Administracyjnego w Warszawie z 19.05.2004r. (sygn. Akt III SA 3242/2002) oraz wyrok tego samego sądu z 04.03.2004r. (sygn. Akt III SA 1608/2002).