Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo cywilne » Spadki » Zachowek

Prawo cywilne - Spadki - Zachowek

2006-10-10

Przesłanki prawa do zachowku i jego wysokość

Pytanie

Moja Babcia(96lat)chce mi oddać swój dom i zamieszkać w domu Mojej mamy. Babcia jest wdową i mieszka sama. Z jej dzieci żyje tylko moja mama i moja ciotka. Dwóch je synów zmarło. Mama i ciotka nie mają nic przeciwko temu, ale czy rodziny jej zmarłych synów mogą rościć sobie jakieś prawa? Jak tak, to czy mogą się zrzec prawa do domu? Babcia chce żeby ten dom był tylko mój i mógł zamieszkać tam z żoną. Czy można zrobić coś w tej sprawie, żeby dom przypadł tylko mnie. Jak się do tego zabrać?

Odpowiedź

Babcia może przekazać Panu dom bez żadnych przeszkód. Dom jest jej własnością i tylko ona decyduje o tym co z nim zrobić.
Jednakże po śmierci babci dzieciom jej, które dziedziczyłyby z ustawy będzie przysługiwał zachowek, stanowiący ½ tego co przypadłoby im w drodze dziedziczenia. Do masy spadkowej wlicza się wówczas również darowizny dokonane jeszcze za życia spadkodawcy – w tym przypadku dom. Udziały w spadku, które przypadłyby nieżyjącym już synom, przechodzą na ich dzieci (jeżeli je mają).
Zachowek nie jest wypłacany automatycznie – uprawnieni do niego muszą go zażądać od osoby, która bądź odziedziczyła majątek w drodze testamentu bądź uzyskała go wcześniej przez darowiznę. Jeżeli zatem zachowku tego nie zażądają oni w ciągu trzech lat od chwili śmierci babci, tonie musi Pan wypłacać tego z własnej inicjatywy.
Podsumowując – każdemu z dzieci babci przypadłaby ¼ majątku. Zachowek wynosi połowę z tego-zatem – po 1/8majątku dla każdego. Skoro matka i ciocia już w tej chwili zapowiedziały, że nie będą przedstawiały żadnych roszczeń to pozostają ewentualne roszczenia dzieci dwóch nieżyjących synów babci. Każdemu z synów przysługiwałby zachowek po 1/8. Proszę zatem liczyć się zatem z koniecznością zapłaty na ich rzecz po 1/8 wartości domu –czyli łącznie ¼ . Nie mogą oni jednak rościć sobie żadnych praw do domu, a tylko do wskazanej części jego wartości- wynika to wprost
z przepisów kodeksu cywilnego.

Słowa kluczowe

zachowek · dziedziczenie ·

drukuj


Notice: Undefined variable: allowtrib in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 120