Szukaj odpowiedzi

Pomaga odnaleźć rozwiązanie problemu prawnego.


Notice: Undefined variable: tribact in /home/users/maszprawo/public_html/art.php on line 11

Start » Prawo cywilne » Spadki » Dziedziczenie testamentowe

Prawo cywilne - Spadki - Dziedziczenie testamentowe

2006-11-22

Dziedziczenie w przypadku, gdy jedyny spadkobierca testamentowy nie dożył otwarcia spadku

Pytanie

Przed 8 laty zmarła moja babka (nie zostało przeprowadzone postepowanie spadkowe) - właścicielka domu wraz z działką na której jest położony. Dom ten obecnie zamieszkuję. Babka sporządziła jeszcze za życia mojej matki testament, na mocy którego przekazała jej dom wraz z ziemią. Matka jednak zmarła przed babką. Również nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe.
Babka ma jeszcze żyjącą córkę, która ma dwoje dzieci. Żyje jeszcze mój ojciec i brat.
1. czy sąd uwzględni mnie, ojca i brata przy podziale spadku czy też dom przypadnie żyjącej córce babki?
2. czy testament sporządzony na rzecz mojej matki ma jakąś wartość, skoro babka ją przeżyła?
3. czy ma jakieś znaczenie, że do domu tego wprowadziłam się z rodzicami i bratem przed 40 laty i nadal go zamieszkuję go, a druga córka babki nigdy w nim nie mieszkała.
4. jak będzie wyglądał podział spadku w takim przypadku i kto powinien wystąpić do sądu o wszczęcie postępowania spadkowego?

Odpowiedź

W przypadku, gdy wszyscy spadkobiercy testamentowi nie dożyli otwarcia spadku (zmarli wcześniej niż spadkobierca) dochodzi do dziedziczenia ustawowego na zasadach ogólnych.
Zatem w sytuacji przedstawionej w pytaniu, w związku z tym, że jedyna spadkobierczyni ustanowiona w testamencie przez babcię nie dożyła testamentu - dochodzi do dziedziczenia ustawowego.
W takim przypadku spadkobiercami zostały obie córki. Część (1/2 spadku) przypadająca córce, która nie dożyła otwarcia spadku przypada jej dzieciom.
Zatem spadek po babci przypadnie obecnie w 1/2 części żyjącej córce i po 1/4 wnukom - dzieciom córki nieżyjącej.
Mąż nieżyjącej córki nie nabędzie spadku po matce swojej żony.

Fakt, że tylko Pani zamieszkuje w domu pozostawionym po babci, a nie zamieszkuje w nim jej żyjąca córka, może mieć jedynie znaczenie przy podziale spadku - jednakże nie pozbawia ją prawa własności.
Przy podziale spadku może Pani wraz z bratem domagać się np., by własność całego domu przypada Pani bądź bratu - oznaczać to jednak będzie obowiązek spłaty żyjącej córki babci, chyba że dokona ona na Pani rzecz darowizny przypadającego jej udziału.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku do sądu rejonowego (wydział cywilny) może złozyć każdy ze spadkobierców. Koszt postępowania spadkowego to 50 zł.

Słowa kluczowe

testament · dziedziczenie ustawowe ·

drukuj

Podziękowanie

Chciałabym gorąco podziękować za udzieloną poradę. Dziękuję za rzeczowe podejście do sprawy.